پایان بررسی آثار و سخنی با دوستان و چند رباعی

سلام یاران عاشورایی

١. قبل از هر سخن از کلیه ی عزیزانی که ندای عاشورایی بیست و سومین شب شعر عاشورا را تبریک گفته و شعر ارسال کردند ممنونیم.

٢. آمار را تا حدود ٢٢٠ نفر دنبال کردم و چون دبیرخانه دانشجویی جداگانه کار دریافت می کرد و ما نیز کارهای دانشجویی را به آن دوستان تحویل می دادیم نتوانستم آمار را دقیق اعلام کنم اما لیست شعران عزیزی که همراهی مان کردند و من لیستشان را در اختیار داشتم همان است که در دو پست اخیر ملاحظه فرمودید.

٣. بخشی از دوستان کار هایشان خارج از موضوع اعلام شده بود و به صورت کلی به عاشورا می پرداخت. بخشی دیگر نیز شعری برای حضرت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) و شعری دیگر برای حضرت امام حسین (علیه سلام)  ارسال نموده بودند در صورتی که موضوع شب شعر امسال ارتباط این دو وجود نازنین و مقدس بود. خواندن متن کتاب پیش کنگره که در پست های قبل لینک آن موجود بود می توانست در این رابطه راهگشا باشد. انشاالله در سال های آتی به مطالعه در زمینه موضوع اهتمام بیشتری مبذول گردد.

شایان ذکر است بنا به روال همیشگی شب شعرعاشورا نمی توانیم در خدمت این دوستان باشیم و همانگونه که در فراخوان نیز توضیح داده شده بود، تنها کارهای مرتبط با موضوع مورد بررسی قرار گرفت. البته بخش دانشجویی محدودیتی نداشت و آثار خارج از موضوع داشجویان و طلاب شاعر به این بخش منتقل و جداگانه بررسی شد.

۴.اینک کار بررسی آثار پایان یافته است و مهمانان گزینش شده اند. باید توضیح داد که  دراین کنگره داوری از آن گونه که در نمونه های مشابه وجود دارد انجام نمی شود. شب شعر عاشورا سفره ی لطف امام حسین علیه سلام است و باید حضرت ایشان دوستان را فرا بخوانند و به قول معروف بطلبند. ما نیز دراینجا نیز وهلله ی اول شعر بودن مد نظر قرار دارد اما پس از آن حس برانگیزی و تفکر و خرد ورزی دینمدارانه به علاوه ی شیوه اجرا و اثر گذاری آن بر مخاطب را مد نظر قرار می دهیم.

۵. با عنایت به این موارد دوستانی انتخاب شده اند. اینک اما با توجه به تفاوت شب شعر عاشورا با برخی کنگره های شعر و تاکید بر اخلاق اسلامی در آن به پاس حرمت دوستانی که انتخاب نشده اند ما هیچ نامی را در این وبلاگ اعلام نمی کنیم اما با کسانی که انتخاب شده اند، تماس گرفته ایم و اگر با کسی تماس گرفته نشده به این معنی است که انتخاب نشده و امیدواریم اجر زحمت ایشان را ، همچون همه ی عزیزان، خود حضرت عنایت بفرمایند. با باقی دوستان که حدود ۵٠ نفر در شب شعر و ٢٠ نفر در بخش دانشجویی و تعدادی مهمان هستند تماس گرفته شده است. انشاالله ٣٠ بهمن تا ٢ اسفند در شیراز در خدمت شاعران آستان حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه سلام خواهیم بود.

۶.از همه ی دوستان سپاسگزاریم. زبان ما از تشکر قاصر است اما اجرتان با حضرت سیدالشهدا امام حسین  (علیه سلام).

٧. در این مجال چند رباعی از کتاب هزار آینه تماشا را خواهیم خوان انشاالله که قبول حضرتشان باشد.

 

 

الیاسی، احمدرضا

 

 

انگار

 

 

 مى‏دیـــد ترا و کربـــلا را مى‏دیـد

 مى‏دیـــد ترا و نیزه‏هــا را مى‏دیـد

 هر وقت که لب‏هاى تـرا مى‏بوسیـد

 انگار تمـــام مــاجــرا را مى‏دیـد

 

®¯®

 

 یک‏سر تن بى‏سر است و یک سر گودال

 کــــوهى شـده از نیـزه و خنجر گودال

 اینجـــا همــه تیــغ‏ها معطر شــده‏انـد

 افتـــاده گلـــى محمـــدى در گـودال

 

 

 

    احمدى، محمد مجتبى

 

شور صلوات

 

 

 بـــا هـــر تپشت شعـــر روان آوردى

 شـــور صلـــوات از آسمـــان آوردى

 در سوگ‏حسین گریـه کردى، اى چشم

 یــا نــام محمد(ص) بــه زبان آوردى

 

®¯®

 

 زینب... نـــه، ببیـن! دوباره مادر با اوست

 عباس... نــــه، آینـــه‏ى حیـدر با اوست

 اکبر... نه، بخوان در اشک خاموش حسین

 تکـــرار جوانــــى پیمبـــر بــا اوست

 

 

 

 پرندآور، ایوب

 

انگار

 

 

 آن طشت که خـون‏عشق‏را مى‏نوشید

 در فهـم دلیـل خـون او مى‏کوشیــد

 آن روز شعــور خیزران جالب بـود

 انگــار لبــان وحــى را مى‏بوسیـد

 

®¯®

 

 تــا شعــر صمیمیت

/ 6 نظر / 48 بازدید
نیما فرقه

سلام عزیزان: انشا... تا آنروز زنده باشیم و سعادت حضور در این محفل آسمانی و زیارت شما دوستان نسیبمان گردد... اجر همگیتان با حضرت سید الشهدا(ع) یا ح.....ق

سحر و عسل

سلام . تبریک ی گم. کار بزرگی رو شروع کردی. در ضمن من آپ هستم. حتما یه سر به ما بزن

شبنم

آفرین کاشکی منم میتونستم در باره ی امامان شعربگم.

عظیم قاسمی

با سلام کاش می فرمودید مکان شب شعر کجاست وتاریخ دقیق اون کیه چون به سایت خیمه که سر زدم يكم تا سوم اسفند نوشته وشما از سی بهمن نوشته اید این سایت http://kheimehnews.com/vdch.6nzt23nkxftd2.html ممنونم اگه خبر کنید

مریم

من قراره در باره ی صبر در کربلا شعر بگم به آدرس ایمیلم میل بزنید و کمکم کنید که باید از کجا طلاعات دقیق کسب کنم لطفا این راهنمایی رو برای من انجام بدید خواهش میکنم