متن کامل کتاب هزار آینه تماشا

ویرایش دوم:

 

متن کامل کتاب هزار آینه تماشا

کتاب پیش کنگره بیست و سومین شب شعر عاشورا

 

1.  به صورت  pdf

روی آدرس کلیک فرمایید:

 

http://hashemk.persiangig.com/document/ashoora.pdf

 

 2. به صورت متن: مشاهده فرمایید:

 

 

هزارآینه تماشا

 

بیست و سومین مراسم

شب شعر عاشورا

شیراز  1387

 

هزار آینه تماشا

بیست و سومین مراسم شب شعر عاشورا

 

 

 

 

 

فهرست

 

انگیزه /................................................................................................................................................... 5

هزار آِینه تماشا / عبدالرضا لطف الهی..............................................................................  7

آِینه های روبه رو / دکتر محمدرضا سنگری.......................................................................19

انگار / الیاسی، احمدی، پرندآور، صفربیگی، عرفانپور، کافی..........................89

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

هوالمصور

 

 

 

 

 

 

    دوستان اباعبداللَّه (ع) شاعران همدل و همراه اکنون چشم دل بگشایید که باز نوبت عاشقى رسیده، چه بیست و سومین مراسم شب شعر عاشورا از یک سو به اسوه کائنات عالم پیام‏آور مهر و دلدادگى تعلق دارد از دیگر سوى به دُردانه‏ى پاره تن‏اش محبوب زمین و آسمان‏ها سیدالشهدا(ع) اختصاص یافته.

    و شعر چه تماشایى دارد امسال؛ چه مبارک نگاهى آنگاه که پیامبر در آینه‏ى حسین تجلى مى‏کند و فرصت ملاقات عزیزش براى شاعر عاشورا مهیا مى‏شود و امّا حسین غرق در بوس و عاشقانه‏هاى آغوش نبى اکرم(ص) به همه‏ى تاریخ تبسّم مى‏کند تاریخى که هنوز در سکُر تماشائى هزار ساله پلک از هم نگشوده.

    و نگاه تو شاعر این سوى آینه‏ها چه تماشائى دارد، خوشا دیدار خلوت‏نشین‏ات، متبرک باد لحظه‏هاى نگاهت!

    بارى «آینه‏هاى روبه‏رو» و چارپاره های «انگار» در «هزار آینه تماشا» تلاش مى‏کند با روایت گوشه‏هایى از آن روزگار شگفت، فصل تازه‏اى از مضمون و حیرت فراروى شاعران ارجمند بگشاید تا با سیر تأمل و تعمق در آینه‏ها و نیز به مدّد طبع لطیف و حُسن خداداد دقایقى از آینه‏ها را برتابند و نقشى از خود به یادگار بر پیشانى این شب‏ها بنشانند.

    اکنون این آینه‏هاى الهام و این ما که سخت دلتنگ شنیدن شماییم.

 

    ستاد برگزارى شب شعر عاشورا

                                               شیراز - پاییز 1387   

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هزار

آینه

تماشا

 

عبدالرضا لطف اهلی

 


 

 

 

 

 

 

اى خدا

 

 

 نخست این که:

    آنکو قلم‏اش به اذن ذوالجلال عزّ عرض ارادت به پیشگاه رسول خدا(ص) یابد و قلب‏اش از باریافتگان درگاه حسین بن على(ع) به شمار آید، بزرگسارى یافته قدم در راه کعبه مقصود نهاده سیرتش جمیل گردد و روزگارش خرّمى گیرد و او که در ایام شباب به این سلک جلیل گراید گرانسایه‏ایست که مردمان نیکو نهاد مقرّب وى شوند در کهولت جان‏اش به تفرقه نرود عمرش به ملامت مقرون نگردد و روز حشر از مؤاخذه نهراسد. و تا باد چنین باد احوال راقمان معرفت و خاندان نبوت(ع) آنان که در این مسیر سورى طى طریق مى‏کنند.

    من خود از ملازمان این طریقت گروهى از جماعت سخنور و شاعر مى‏شناسم به فضلى بلند و طبعى لطیف آراسته کمر خدمت به میان بسته همه سال موسم محرّم در خیمه‏گاه عاشورا برخاسته از فرزند دلاور و تنهاى فاطمه(س) و یاران اندک‏اش سخن‏ها و چکامه‏ها سرکرده قلوب آدمى مجذوب و مفتون آن یگانه و واقعه‏ى شگفتش همى‏سازند از معاشران این طایفه یکى دبیر «آینه‏هاى روبه‏رو» است که خود سنگرى است جهت سگالیدن شاعران برنا و برناچه و سپاس داریم مراو را چه آشکار است کوششى گران و جوشى تمام رفته و در بیست و سه فصل به نادره‏هاى روزگار خاتم النبیّن(ص) پرداخته به اشارات عبارات بقعه‏ى غمى ساخته و به اسنادى استوار شورى برانگیخته و البته آنچه او نبشته جوان را نیاز افتد.

    و اى جان دمى بگذار حکایت کنم از ماه و سال و گردش چرخ فلک که بر محور شب‏ها و شباب ما همى گردید و به بقیّت عمر و سپید مویى ما هیچ درنگ نفرماید من خود در دل مى‏پرورانم شود آیا سپید دست سپیدنامه‏اى دستى برآرد دست‏افشان در ایام سپیدسارى دست‏مان گیرد که سخت تنهاتر از تن‏هاییم و این از آن مى‏گویم که شعر و شباب على الدوام دست نمى‏دهد که غربتى عظیم گاه به آدمیزاده خیره ماند غربتى ناگزیر و ناگریز امّا بارى به هر جهت این غربت با جمعیت شعر و سخن شما تعبیر نیکو و معنا مى‏شود از آن رو که تماشاى شما ترجمه جوانى ماست شما که میان بسته قافله خورشیدید و به سحاب رحمتش دل بسته.

    حالیا نوبت شماست چراغ این خیمه بگیرید و بگیرانید و روشنى صلت و خلعت ما کنید و از رفتگان آن شب‏ها و شعرها یاد همى آرید.

    غرض، سخن از همگنان و چکامه‏سرایانى است که یاد مکّرمشان در این مجال تنگ و مقال مختصر نمى‏گنجد و ثواب آن است در دفترى ممتاز جملگى را فراخاطر آوریم و اگر میسّر مى‏بود نمونه‏ها از ایشان در کتابتى به گزین سازیم یادگارى فراهم مى‏آمد قریب ربع قرن شعر و شعور و شور از جماعتى که ذکر جمیل‏شان آسایش دل است و من به اینان اعتقاد نیکو و امید تمام دارم و همى گویم کلام ایشان وثیقه روز جزاءشان است و ایدون باد!

 

 و اما بعد...

    آن که صیقلى بداند و آداب آینگى آموخته روبه‏روى هر آینه نیکو که بنشیند صبح وشى صاحب نفس گردد کز سنگ صبورش آینه‏ها بدمد همه مطلع آفتاب.

    و من خود نشستم مقابل کتاب‏هاى روبه‏رو بیست و سه بار ورق خوردم به هر برگى سخت گُسستم و به ذکر هر آینه شکستم؛ چندان که نگاه کردم دریافتم تماشایى به این قاعده بر من گوارنده نیست که هر نشانى بشوراندم و حدیثى آشفته حالم سازد و دیگر آن که این احوال که بر من مى‏رود چگونه آینه‏ها برتابم و برشکیببم و تنگدلى‏ها نکنم پس با خود اندیشه کردم اکنون که مرا طاقت دیدن و قوّت گفتن نیست از فاصله‏اى بعید «تماشاگه راز» بمانم و نگاه خویش بازگویم از دقیقه‏ها که راوى آینه‏ها صفت کرده، به هر میزان ملاحظه ادب بسیار کردم که راقم آینه‏هاى روبه‏رو مردى فاضل و ادیب است و خداى آینه‏ها عمرش فزون کند و اى کاش قلم به فرمان دل مى‏رفت و فرصتى مدّد جان مى‏گشت و دست مى‏داد

/ 6 نظر / 82 بازدید
علی ثابت قدم

سلام . گلایه های بسیاری داشتم از اتفاقات ناخوشایندی که در چند جشنواره ی شعر اخیر رخ داده بود و حرف ها و گفته های بسیاری برای فریاد زدن . هرچه گشتم چیزی جز این درددل و مناجات با خدای خویش مناسب نوشتن نیافتم. سری بزنید! مطالب مرتبط را هم حتما بخوانید . لینکشان در وبلاگ هست . منتظرم.

سودابه مهیجی

امیدوارم برنامه تون مثل پارسال اینقدر بی نظم نباشه که یادتون بره با بعضی از برگزیده هاتون تماس بگیرید و دعوتشون کنید

mohammad reza etemadian

سلام اینطور به نظر میاید که هر دولتی که سی‌ سال سر کار بوده باید بره، تونس مصر بحرین سعودی ایران ؟ حضرت امام خمینی فرمودند ملت باید قدری تحمل داشته باشند و میخواهیم زندگی‌ مادی شما مرفه باشد.اما متاسفانه سی‌ سال انقلاب را دادیم آقای احمدی نژاد رئیس جمهور بشه خون انقلاب را ما بسیجیهآ ریختیم ولی‌ این آقا لذتش را میبره ، کسی‌ نمیگه نیرویه اتمی‌ نباید داشته باشیم ولی‌ نباید بخاطرش انقدر با دنیا در بیفتی که مجبور بشوید یآرانها را قطع کنید. این نیروی اتمی‌ مردم را بی‌ نیرو کرده.

fadayebasij

سلام، هر روز در روزنامه بدبختیهای مردم پیشرفته ژاپن را می‌خوانم. اینها که انقدر وارد هستند همین روزها پودر میشن میروند هوا حالا ما ایرانیها که نه ماشین درست حسابی‌ بلدیم بسازیم نه پالایشگاه برای تصفیه نفت داریم حالا می‌خواهیم نیروی اتمی‌ هم بسازیم هر چند روز یک بار یکی‌ از تابوتهای هوایی‌ مون میفته و دوباره قوم و خیشهامون لت و پار میشند.. خیلی خنده داره که اینهمه نفت داریم ولی‌ باید بنزین از خارج بیاریم و در ضمن بنزین ایران تصفیه شده برای هواپیماهای روسی زیاد خوب نیست .تازه گندش هم در آماده که نیروگاه اتمی‌ بوشهر روی خط زلزله ساخته شده. یا امام خمینی به دادمون برس.