مسابقه سراسری شعر "عاشورای ظهور"

به نام خدا

ستاد شب شعر عاشورا برگزار می کند

مسابقه سراسری شعر  "عاشورای ظهور"

 مهلت دریافت آثار تا ساعت 24 روز جمعه 3مهرماه 1388   (همین هفته) تمدید شد.

به علت فیلتر سایت و مشکلات اینترنتی در برخی ISP ها 


در کتاب شریف مفاتیح الجنان و در ذکر اعمال روز عاشورا از قول امام محمد باقر علیه سلام می خوانیم :

"اعظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین  علیه سلام و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره مع ولیه الامام المهدی من آل محمد علیهم السلام."

این سخن پیوند دهنده ی دو حقیقت از "دیروز" و "فردا"ی شیعه است که بایستی "حال " مان را به اعتبار آن بنا کنیم. "نهضت عاشورا و قیام امام زمان "عجل الله تعالی فرجه شریف".

لذا  باعنایت به تاثیرگذاری ارائه آثار از طریق مداحان و نغمه سرایان اهل بیت "علیهم  السلام" و با هدف تامین آثار مناسب برای این عزیزان با موضوع عاشورا و انتظار ستاد شب شعر عاشورا مسابقه بزرگ و سراسری "عاشورای ظهور را برگزار می نماید.

 

موضوع:

پیوند نهضت عاشورا و نهضت حضرت مهدی "عجل الله تعالی فرجه شریف"

با هدف گشایش دریچه های مناسب در افق دید شاعران ارجمند، متن زیبایی به قلم استاد دکتر محمد رضا سنگری در رابطه با سخن امام محمد باقر "علیه سلام" تهیه شده که در ادامه تقدیم می گردد.

 

قالب های مسابقه:

رباعی

دوبیتی

چهارپاره

و هر قالبی که برای مداحان قابل استفاده باشد.

 

جوایز:

به شاعران برگزیده هدایای ارزنده ای (در قالب سکه بهار آزادی) تقدیم می گردد.

در صورت استقبال و ارائه آثار مناسب فراتر از پیش بینی اولیه باعث افزایش  هدایا خواهد شد.

 

روش ارسال آثار:

آثار فعلا فقط به صورت اینترنتی و تا پایان ماه مبارک رمضان(تمدید شده)  دریافت می شود 

ارسال به نشانی پست الکترونیکی:

poemashoora@yahoo.com 

ارسال به صورت کامنت خصوصی در وبلاگ شب شعر عاشورابه نشانی

http://aashoora.persianblog.ir  (همین وبلاگ)

یا

http://korouni.blogfa.com

شماره هماهنگی:

09354754447(روابط عمومی مسابقه- کرونی)  

فقط به صورت اس ام اس پاسخ داده می شود

***

متن نوشتار استاد دکتر محمدرضا سنگری


وقتی در سوگ قتیل معصوم عاشورا قلب ها را به تسلیت و تعزیت می خوانیم، وقتی  آه نامه ی خدا- عاشورای داغ و درد- را با واژه واژه ی اشک  می نگاریم خدای حسین اجر عظیم مان می بخشد چرا که حسین ذبح عظیم خداست. خون مظلوم خداست در رگ خاک و قرآن پرپر او که در قتلگاه و تنور و بر نیزه تلاوت می شود.

مرور مصیبت حسین، سوز و سوگ و سینه سوختن در این اندوه خیز ترین حادثه، رسیدن به پاداش بی پایانی است که پروردگار حسین به عاشقان می بخشد،اعظم الله اجورنا بمصائبنا بالحسین.

معامله ی خدا با دوستان حسین دیگرگونه است. اینجا "اجر" کرانه ناپیداست. رحمت و بارش مهر شمارش ناپذیر است. اینجا اشک ها را فرشتگان به شیوه ی قطره قطره ی خون حسین اندوخته می کنند و با آب حیات در می آمیزند  و به گنجینه بانان بهشت می سپارند تا در قیامت در هیئت امانت هایی بزرگ به صاحبانشان در بهشت بازگردانند.

چه بزرگ است اجر آشنایان غم حسین و چه عظیم است پایگاه و جایگاه آنان که مصیبت حسین را عاشقانه و صادقانه و عارفانه می سوزند و می گدازند و مرثیه می کنند.

خدای حسین ما را دمی بی این سوز و شور ندارد که حسین مصباح است و اشک، چراغ کوچکی، گواه همدمی با این مصباح.

یا حسین، چراغ اشک، بر صفحه ی گونه هایمان را امضای روشن تو کافی است که:

اعظم الله اجورنا بمصائبنا بالحسین.

********** 

آرزوهای ما آیینه ی روشن روح ماست.

آنان که پروازهای بلندتر دارند، خواسته هایی بزرگ تر، بال و پر پروازشان را به آفاق دورتر می کشاند. زیباترین آرزو، رسیدن به محبوبی است که محبوب خداست. همدمی و همنفسی با کسی است که روزی با خدا نرد عشق باخت  و خدا همه ی عشق را به او تقدیم کرد و عاشقانش را دوستان صمیمی خود نامید که: احب الله من احب حسینا.

مگر برترین آرزوها رسیدن به والاترین داشته ها نیست؟ مگر قله ی آرزوها درک بهترین هدیه ی خدا نیست و کدام هدیه برتر از اینکه به بهای درک حسین،والاترین پاداش ها و ارمغان ها را بیابیم؟   

کودک پنج ساله کربلا- امام محمد باقر- راوی سوزها و مرثیه خوان اندوه عاشورا، اشک بر مصیبت حسین را با طلب اجر عظیم همراه می کند. که ترجمان عظمت روح عاشقانی است که حسین را می گریند و عشق می ورزند.

اما اشک و درک مصیبت، درک عظمت کسی است که از دست داده ایم یا از دستمان گرفته اند. همین است که اما پس از طرح عظمت اجر، از طلب ثار می گوید تا پیوستگی با این راه و آرمان را باز گوید. تا یادمان باشد طالب این ثار مظلوم باشیم و هم اکنون خود را در کربلا بیابیم و در حماسه ی عظیم حسین اعلام حضور کنیم.

بزرگ باد این شور و سوز و حضور. این اعلام عاشقانه ی همراهی. این احساس بودن در عاشورا و این آمادگی حضور در عاشورای بزرگ دیگر، عاشورای ظهور.

اعظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره مع ولیه الامام المهدی من آل محمد.

 

کربلا هم مبدا است هم مقصد،هم آغاز است هم پایان که اگر چنین نبود، امام باقر دامن کربلا را به قیام مهدی گره نمی زد و سوگاران حسین را در زیر پرچم مهدی و در فهرست طالبان ثار عاشورا معرفی نمی کرد.

روح سخن باقرالعلوم یگانگی  نهضت عاشورا و نهضت مهدی استهمسانی دوستان حسین و دوستان مهدی استتفسیر اشک عاشقانه ی باورمندان حسین و آمادگی درونی آنان در در همراهی کاروان مهدی است. ترجمان خشم نهفته در جان و ضمیر دوستان حسین  و انفجار آن در عصر ظهور است.

اعظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره مع ولیه الامام المهدی من آل محمد.

معلوم است که پرچم عاشورا روزی در دست کسی از نسل حسین خواهد بود، از آل محمد، کسی از جنس حسین، کسی که خون حسین در رگ ها دارد و راه حسین فرارو اندیشه ی او در جان.

معلوم است که مهدی اسوه ی خویش را از عاشورا می گیرد و چشم بر یارانی داردکه چشم در سوگ حسین، تر دارند قلب هایی را برای همسفری منتظر است که شعله ور از داغ عاشورا، ضربان خویش را با حسین و آرمانش هماهنگ کرده اند.

در دعای پر رمز و راز باقر العلوم، پیام شگرف دیگری نیز نهفته است، پیام  توان گرفتن از حسین، برای همراهی مهدی است.

هر کس سر آن دارد که همسفر امام عصر باشد باید از کربلا گذشته باشد و توشه و زاد راه از آن جا گرفته باشد. اگر از کربلا سیراب نشوی و از پیش تر دست حسین را نفشرده باشی، دستان متبرک مهدی را توان بیعت نداری.

اگر چشم بر حسین نگشوده ای چشم مهربان مهدی تو را نخواهد نواخت.

ولایت حسین، شرط گریز ناپذیر ولایت مهدی است. کسی خون در پای مهدی می تواند تقدیم کند که خون حسین در رگانش دویده باشد. مهدی همان حسین است. اعظم الله اجورنا بمصائبنا بالحسین...

محمدرضا سنگری- مشهد مقدس- پنجم شعبان 1421

/ 4 نظر / 37 بازدید
اکبرآزادپور

آنروز که تشنگی خدایی می کرد شیطان همه جا جلوه نمایی می کرد آزآب بپرسید چراآن لحظه دستان کسی فکر جدایی می کرد تاریخ مرا به گفتگو آورده از مهر و وفا نشانه او آورده دستان بریده جای مشکی پرآب از آب فرات ابرو آورده باید که همیشه با شهامت باشی تا مظهری از عشق و شجاعت باشی عاشق بشوی بدون دست و بی سر لب تشنه به هنگام شهادت باشی دریا به دو دیده ات رضایت می داد به مشک دریده ای شفاعت می داد بر نیزه سری برای تفسیر عشق با دست بریده ای شهادت می داد از وسوسه ی آتش و احساس بگو از زخمه دل آب به این یاس بگو ای نی که درون علقمه می رویی از داغ لب تشنه ی عیاس بگو اکبر آزادپورت ت 1360 تکنسین عمران .خوزستان شهرستان اندیمشک خیابان هدایت1پلاک16245 تلفن09366312442

شعر عاشورا

س

فروشگاه تکتاز

سلام، می خوام بهتون یه فروشگاه توپ معرفی کنم: فروشگاه ارزان و قدرتمند تکتاز جدیدترین سریال ها، DVD و CD. فیلم های Divx را از ما بخواهید. در خانه خرید کنید، در خانه تحویل بگیرید و در خانه بپردازید. سریال 24 سریال 4400 سریال فرار از زندان سریال زنان سرسخت افسانه جومونگ سی دی آموزش زبان انگلیسی سی دی تبدیل گفتار به نوشتار taktazmarket.com

روز دهم ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سلام :::::::::::::::::::::::: خبر :::::::::::::::::: خبر ::::::::::::::::: خبر ::::::::::::::::::::::: فراخوان آثار ادبي عاشورايي "روزدهم" شعر نثر ادبي داستان مهلت ارسال آثار تا پايان آبان ماه برا اطلاع بيشتر همين حالا سري بزنيد به: www.roozedahom.ir "مرکز پژوهش و نشر فرهنگ عاشورا- دزفول"