دو گفتگو با خبرگزاری شبستان

 

گفتگو با حاج احد ده بزرگی

گفتگو با هاشم کرونی

 

حاج احد ده بزرگی

 

احد ده بزرگي :حضرت سكينه(س) بنيانگذار شعر عاشورايي است

 

احد ده بزرگي دبير كنگره سراسري شب شعر عاشورا در گفتگوي اختصاصي با شبستان ضمن نقد و بررسي تاريخ شعر عاشورايي گفت: امام حسين(ع) اولين شاعر كربلا و حضرت سكينه(س) بنيانگذار شعر عاشورايي است.

وي افزود: اشعار عاشورايي توسط بانوان بزرگوار كربلا مانند حضرت سكينه(س) و حضرت ام البنين(س) و پيام رسان عاشورا حضرت زينب(س) با سرودن مرثيه ادامه پيدا مي كند و به شعرايي مانند فرزدق ، كميت، دعبل و ... مي رسد.

ده بزرگي اين دوره را دوره شكوفايي شعر علوي، حسيني و مهدوي دانست و افزود: شكوفايي ادبيات عاشورايي از دوران صفويه و شاعراني مانند محشتم و وصال آغاز و با شروع انقلاب اسلامي و حماسه دفاع مقدس جان مي گيرد.

اين پژوهشگر ادبيات عاشورايي در ادامه از محققان خواست تا با بررسي دوره هاي مختلف سير حركتي ادبيات عاشورا، ابعاد ناشناخته و شخصيت هاي گمنام و مجهول القدر عاشورا را كه از نظر شناخت ، اطلاعات كمتري از آنها موجود است را بررسي و معرفي كنند. همچنين وي از برپايي كنگره امسال شعر عاشورا بر محوريت آستان مقدس حضرت رباب(س) و ام وهب خبر داد و افزود: پس از برگزاري شب شعر عاشورا با محوريت ام البينين كه تاريخ ادبيات شعر واقعا از ايشان غافل مانده بود تصميم گرفته شد تا كنگره امسال به نام تنها بانويي كه امام حسين در وصف ايشان شعر سروده اند برپا شود.

ده بزرگي در پايان اين گفتگو ، ضمن درخواست از شاعران و محققان براي شكافتن تاريخ آثار ادبي و خلق آثار جديد در حوزه ادبيات خونين شيعه افزود: در عرصه زبان حال مي توان آثار بسيار زيبا و جديدي خلق كرد.

*********

هاشم كروني شاعر و داستان نويس :شاعران جوان با رويكرد به مقوله عاشورا بيشترين مخاطب اين جريان را تشكيل داده اند . 

گروه ادب و هنر
هاشم كروني شاعر و داستان نويس : شعر عاشورا در واقع از خود عاشورا شروع مي شود از خبرهايي كه اصحاب اباعبدالله هنگام نبرد بيان مي كنند كه گاها جلوه هاي بسيار نابي از شعر را مي توانيم ببينيم

 

هاشم كروني شاعر و نويسنده جوان كشور ، دبير كل اتحاديه انجمن هاي ادبي استان فارس كه در روزنامه ها و هفته نامه هاي عصر پنج شنبه، عصر مردم، نيم نگاه، سبحان ، خبر نيز فعاليت كرده است. وي دو مجموعه داستان'' ضريح خاك'' و ''ترنم باران و پرنده'' و مجموعه شعر ''كلوز آپ از باب اول كتاب مقدس'' و همچنين مجموعه شعر جوان فارس را به چاپ رسانده است.

كروني در گفتگوي اختصاصي با شبستان عاشورا را مهمترين واقعه هاي تاريخي مكتب اسلام دانست و اظهار داشت: اين اتفاق در واقع يك حادثه مهم در تاريخ بشريت است كه مي تواند منبع الهام بخش هنرمندان باشد و به جرات مي توان گفت عاشورا سرمنشا بسياري از آثار ماندگار هنري شده است.
شعر عاشورا در واقع از خود عاشورا شروع مي شود از خبرهايي كه اصحاب اباعبدالله هنگام نبرد بيان مي كنند كه گاها جلوه هاي بسيار نابي از شعر را مي توانيم ببينيم.

اما همزمان با جريان عاشورا و پس از آن ، حضرت سكينه(س) با توجه به اينكه خود ايشان از زنان فاضل عرب و اهل شعر و شعور بودند جلسات نوحه خواني و شعرخواني در سوگ امام حسين(ع) تدارك مي بينند و شايد به تعبيري بتوان گفت به نوعي اولين شب شعر عاشورا توسط حضرت سكينه (س) تشكيل شد و امام صادق(ع) اين سنت را ادامه مي دهد و به طور كلي ائمه ما اين سنت را بنيان مي نهند. در واقع اين تدبيري را كه بزرگان انديشيده بودند باعث شد كه با زبان گوياي هنر و به خصوص شعر ، فلسفه ي قيام عاشورا براي مردم بازگو كنند.

شعر شيعي كه عمده ترين نمود آن شعر عاشورايي است در طول تاريخ رواج داشته اما اوج سرايش شعر عاشورايي از دوران صفويه است و نقطه عطفي در شعر عاشورايي تركيب بند بلند محتشم كه باعث مي شود يك رويكرد تازه اي از اين گونه شعر به وجود بيايد.

امروزه شاعران جوان با رويكرد به مقوله عاشورا بيشترين مخاطب اين جريان را تشكيل داده اند . هر چند بعضي افراد مغرضانه و از سر عناد حضور جوانان را در آثار مذهبي كم رنگ مي دانند. نمونه حضور چشمگير حضور جوانان را در كنگره سراسري شب شعر عاشوراي شيراز مي توان ديد كه 90 درصد از مدعوين و شركت كنندگان اين مراسم را تشكيل مي دهند و ما هميشه حضور يكپارچه انديشه هاي جوان را در شب شعر عاشورا شاهد بوده ايم.

شعر عاشورا مثل تمام جريانهاي ادبي داراي زير مجموعه هاي خاصي است همانند مرثيه، زبان حال، شعر وصفي، مدح و مناقب، و مسائلي از اين دست. متاسفانه شعر عاشورايي در يكي دو جا محدود مانده يعني يا شعرها خيلي حماسي هستند يا اينكه خيلي عاطفي. اگر ما بياييم اولا زواياي تازه اي را پيدا كنيم و از محدوديت ها رهايي يابيم در رشد و پيشرفت شعر عاشورا گام بزرگي برداشته ايم .همچنين شعر عاشورايي علاوه بر ذوق و مطالعه ادبي نيازمند تحقيق در كتب تاريخي هم هست.

در كنار تمام اين مسائل توجه داشتن به زير ساخت هاي عاشورايي از اهميت بالايي برخوردار است و اگر بخواهيم يك آسيب شناسي بر شعر جوان داشته باشيم شايد عمده ترين ضعف آنها اين باشد كه در بعد انديشگانه قوي عمل نمي كنند و علت هم در واقع همين مساله عدم مطالعه است.

كروني در اررابطه با اينكه شاعران به زيباشناختي خوبي از عاشورا نرسيده اند و يا در آثار خود به نمايش نمي گذارند افزود :ما معتقديم كه عشق زيبايي ست و حسين سلطان عشق است. امام حسين(ع) خانواده ي خود و همه ي هستي خود را در طبق اخلاص مي گذارد و كسي كه به مقام رضا رسيده و همه چيز خود را در راه محبوب فدا مي كند و مقامي از اين زيباتر كه خدا خود را خونبهاي حسين مي داند. اما همه اينها تا زماني كه من و امثال من صاحب معرفت نشويم نمي توانيم عاشورا را درك كنيم و بايد بدانيم در كنار رياضت هاي ادبي يك سري رياضت هاي معنوي را هم بايد داشته باشيم.

/ 5 نظر / 28 بازدید
ایلیا

سلام. وبلاگ بسيار جالبی تهيه کرده ايد. با اجازه تون از مطلب ۲۳ بهمن شما استفاده کردم ودر وبلاگم گذاشتم البته با ذکر منبع بوده .خواستم هم تشکر کنم هم اطلاع داده باشم . در پناه حق

yaass_a110

سلام .... شش ماهه ترين مرد سرافرازي كرد....پيوسته به راه عشق جانبازي كرد.....نوشيد گلوي تشنه اش تير عطش....آن لحظه كه بر دوش پدر بازي كرد... التماس دعا

منتظر

سلام.در دلـــــــم بــــــــود كه آدم شوم؛ امّا نشدم...بــــى‏خبر از همه عالم شوم؛ امّا نشدم ...بـــــــر درِ پيــــــرِ خــــــرابــــات نهم روى نياز...تا بــه اين طايفه محرم شوم؛ امّا نشدم من هم بروز شدم .به من هم سر بزنين.يا حق

عباس

جالب بود در روز عاشورا سايتی عاشورايی بود تا ازخانه با سايت عاشورا هم دردی کنم متشکرم

احمد

سلام... اشعار ناب عاشورايي دل را آتش مي زند... شعر بايد بيايد... نه اين كه كلمات را رديف كنند.. التماس دعا يا حق